لوله پنج لایه چیست و چه کاربردی در لوله کشی دارد؟

لوله پنج لایه و اهمیت آن در تاسیسات ساختمانی

لوله پنج لایه چرا بهترین انتخاب برای لوله کشی در ساختمان هست؟ مسکن بزرگترین نیاز انسان و ساخت ساز یک طرح پیچیده ترین تحقیقات بشر است ولی برای برنامه ریزی ساختمانها با عمر بالا باید به دنبال مصالح های با کیفیت بالا رفت. که یکی از نتایج بزرگ تکنولوژی لوله های پنج لایه میباشد.

لوله پنج لایه چیست؟

لوله های پنج لایه یکی از مهم ترین راه اندازی سیستم لوله کشی آب نصب آن در بخش های مختلفی از ساختمان است.

از لوله کشی های ساختمان می توان از ۳ نوع لوله استفاده کرد:

 • لوله های فلزی
 • لوله های پرو پیلن یا (لوله های سبز)
 • لوله های پنج لایه

مزایای لوله ها:

مزایای لوله های فلزی در برابر فشار مقاوم، مقاومت در دمای بالا و اتصالات کم هزینه را می توان اشاره کرد.

لوله های پلی پروپیلن یا لوله های سبز وزن کمی دارند، نصب و راه اندازی آن آسان و سریع و به راحتی دچار خوردگی نمیشوند.

با پیشرفتهای اخیر و استفاده از تکنولوژی های مدرن در صنعت ساختمان بوده اما امروزه لوله هایی که برای ساختمان ها مورد استفاده قرار میگیرد لوله های تلفیقی یا پلیمری پنج لایه است که با طول عمر بیشتر از ۵۰ سال و تحمل دما حداکثر ۹۰ درجه سانتیگراد و فشار بیش از ۱۰ بار میباشد.

معایب لوله ها:

این نوع لوله ها وزن زیادی دارند، راه اندازی آن دشوار و به سرعت دچار خوردگی و زنگ زدگی میشوند.

لوله های سبز در دمای کم تحمل ندارند و امکان رشد جلبک ها در لوله یکی از معایبهای این نوع لوله ها میباشد.

مزیت های مورد استفاده لوله های پنج لایه:

 • لوله های پنج لایه اکسیژن به درون آن نفوذ نمیکند و از تغییر رنگ آب جلو گیری میکند.
 • از مواد شیمیایی مانند اسیدها و بازها مقاومت میکند.
 • طولی بسیار کم ضریب انبساط دارد.
 • در برابر فشار به علت استفاده از آلومینیوم مقاومت بالایی دارد.
 • به علت سطح نرم داخل لوله افت فشار بسیار کمی دارد.
 • نصب آن بسیارآسان و سریع است.

چگونگی و طریقه ساخت لوله های پنج لایه:

این نوع لوله ها که با دو لایه چسب و دولایه پلیمر و دولایه آلومینیوم ساخته میشوند که انعطاف پذیری بالایی دارند.

لایه بیرونی و درونی آن پلیمر و پایه پلی اتیلن ساخته شده که با جنس ورق آلومینیوم است را با دو لایه چسب به لایه میانی آن متصل میشود ورق آلومینیوم به کار رفته در ساخت این لوله ها از ورود اکسیژن به آن ها و فرسودگی جلوگیری می کند.

لوله های پنج لایه در چه جاهایی کاربرد دارند؟

 1. تمام سیستم های بهداشتی آب سرد و گرم
 2. سیستم تهویه مطبوع
 3. سیستم های گرمایشی و سیستم گرمایشی کف
 4. صنایع پزشکی مانند انتقال گازهای پزشکی و سیستم های دیالیز
 5. درسیستم تهویه مطبوع
 6. در سیستم های بهداشتی آب گرم وآب سرد
 7. صنایع پزشکی مانند سیستم های دیالی
 8. و انتقال گازهای پزشکی کاربرد بسیاری دارد.

مزایای استفاده از لوله پنج لایه در ساختمان

با توجه به هزینه های بالای ساختمان ها در حال حاضر، برنامه ریزی برای افزایش طول عمر ساختمان و مواد و وسایل به کار رفته در ساخت آن ضروری به نظر می رسد.

لوله های با برند نیو پایپ و ساختار آن:

یکی از مهمترین ویژگی لوله ای نیو پایپ استفاده از آخرین تکنولوژی روز در ساخت پنج لایه ای آن میباشد.

ترکیب پلیمر و فلز علاوه بر بهره گیری از مزیت های پلیمری و فلزی خط قرمزی آن میباشد و این نوع لوله ها مشکلاتی همچون از کارکرد نا مطلوب از معایب آن میباشد.

اتصالات ۵ لایه انواع لوله پنج لایه به ۳ دسته مختلف تقسیم میشوند:

اتصالات کوپلی – اتصالات پرسی – اتصالات کلمپی.

اتصالات کوپلی
اتصال کوپلی تشکیل شده از ۳ جزء متفاوت :

۱. بدنه اتصالات کوپلی :

بدنهٔ اتصالات کوپلی از جنس برنج می‌باشد که جهت زیباسازی مقاوم سازی و توسط آلیاژ نیکل آبکاری میشود و روی بدنه این اتصال سایز واتصال آرم شرکت نوشته شده است.

در خروجی اتصالات کوپلی عاج‌های معکوسی جهت نگهداری لوله در جای خود می‌باشد. در انتهای عاجها بدنه اتصال دارای رزوه هایی برای پیچ شدن مهره به آن قرار دارد.

۱-۱ برنج : آلیاژیست که از مس و روی تشکیل شده است که باعث جلوگیری از اکسید شدن میشود و دارای انعطاف پذیری بالایی است که توان مقاومت در برابر فشارهای جانبی مانند فشار عبور آب و فشارهائی که در اثر مصالح ساختمانی بر آن وارد می شود ک جهت پنهان سازی را داراست.

۲-۱ نیکل: آلیاژیست که رنگ نقره ای دارد و درخشش خاصی می‌گیرد. این فلز به علت دوام زیاد و انعطاف پذیری در برابر اکسید شدن برای آبکاری و روکش فلزات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قابل ذکر است از این دو فلز، که هر دو قابلیت انعطاف را در مقابل اکسید شدن دارند، بدنهٔ اتصال از ترکیب مناسبی برخوردار است و برای یک رابطه انشعابی، تاسیسات آب گرم و سرد بسیار مناسب می‌باشد.

۲. واشرهای اتصالات کوپلی :

در اتصالات کوپلی در جهت از بین بردن نفوذ آب علاوه بر فشرده شدن آج‌های بدنهٔ اتصال در گوشت درونی لوله در هر انشعاب از دو اورینگ (واشر) لاستیکی استفاده میشود.

این اورینگ‌ها از بهترین اورینگ‌های پلاستیکی بوده که در میان آج ها قرار میگیرد. این اورینگ‌ها در برابر گرما مقاوم هستند و انعطاف بالایی دارند و نمی شکنند.

۳ . حلقه برنجی برای اتصالات کوپلی :

قسمت سوم اتصالات کوپلی حلقه‌ای از جنس برنج می‌باشد که برای زیبا و مقاوم سازی توسط آلیاژ و نیکل آبکاری میشوند.

وقتی‌ بدنهٔ اتصال کوپلی در درون لوله قرارمی‌گیرد عملا لوله در وسط حلقه برنجی و بدنهٔ برنجی کنترل می شود.

اتصال پرسی:

این نوع اتصال حلقه ای بر روی لوله قرارمیگیرد و از وسیله مخصوصی بر لوله فشرده ( پرس ) می شود، به این روش آج های اتصال درونی لوله فرو رفته و به کمک واشرها که در کنار این آج ها قرار دارد، ارتباط بوجود آمده را آب بندی می کند و باعث میشود آب نفوذ نکند.

اتصالات کلمپی:

با بیشتر شدن قطر لوله و افزایش فشار آب در سیستم طراحی مطمِن برای اتصال لوله پنج لایه انجام نمیشود و پس از بررسی کامل و گرفتن آزمایشات مختلف این اتصالات کلمپی تولید شده و یک کمربند سفت کننده به جای حلقه و مهره استفاده میشود که بعد از تمام شدن کار اتصال جریان آب به خوبی انجام میگیرد.

ویژگی های مهم اتصالات کلمپی:

طراحی و تولید فوق العاده به دلیل مستحکم بودن اتصالات و آسان بودن نصب اتصالات و بازو بسته کردن اتصالات بدون اینکه لوله ها آسیبی ببینند.

در کشور ما ایران شرکت های مختلف با برندهای گوناگون در امر تولید و عرضه لوله و اتصالات ۵ لایه ( پنج لایه ) فعالیت میکنند.

همانطور که گفتیم برندهای زیادی مشغول به تولید لوله و اتصالات پنج لایه می باشد. رایج ترین برندهای این نوع از لوله و اتصالات عبارتند از:

• لوله و اتصالات پنج لایه بهتراشان سپاهان
• لوله و اتصالات پنج لایه سوپر پایپ
• لوله و اتصالات پنج لایه ایزوپایپ
• لوله و اتصالات پنج لایه آرم پایپ

مشخصات لوله پنج لایه لایه سوپر پایپ

لوله پنج لایه سوپر پایپ، تحت لیسانس کشور آلمان تولید می شود یکی از بهترین انواع لوله های ۵ لایه می باشد.

این لوله کاربردهای زیادی در صنعت ساختمان ها دارد که می توان از مهم ترین آنها به استفاده در سیستم گرمایش از کف اشاره کرد.

نسل جدید لوله های ۵ لایه سوپر پایپ از جنس لوله های ترکیبی می باشد. تکنولوژی جایگزین مناسبی برای لوله های فلزی محسوب می شود که با ترکیب پلیمر و فلز، به بهبود کیفیت آب آشامیدنی کمک زیادی می کند، اتصالات آن باعث می شود تا محصول مناسبی برای کاربرد در تأسیسات ساختمان باشد.

لوله های ۵ لایه سوپر پایپ، لوله سوپر پایپ +۲ است که طبق جدیدترین فناوری و تکنولوژی های بین المللی ساخته شده است.

استفاده از لوله ۵ لایه سوپر پایپ ، یک لوله بدون نقص برای سالهای آینده به شمار می آید، چرا که این محصول به دلیل آلیاژ آلومینیومی خاص به کار رفته در آن و دارا بودن بهترین پلیمر موجود (پلی اتیلن) میزان رسوب پذیری را به حداقل رسانده و باعث دوام سیستم لوله کشی می شود.

لوله های ۵ لایه سوپر پایپ با یک اندیشه جدید مورد آزمایش قرار گرفته و مقاومت زیادی در برابر فشار و دمای بالا از خود نشان می دهد.

همان طور که گفته شد، یکی از کاربردهای لوله پنج لایه سوپر پایپ در سیستم های گرمایش از کف است که در مقایسه با سایر روشهای گرمایشی، مثل استفاده از رادیاتور و … حس آرامش بیشتری به انسان می بخشد.

گرمایش کفی بدلیل تولید یکنواخت حرارت در تمام محیط، غیر از ساختمانهای مسکونی، که کاربری شخصی دارند، برای تأمین گرمای فضاها و اماکن عمومی نیز ایده آل است استفاده از این سیستم ها که با بکارگیری لوله های ۵ لایه سوپر پایپ به راحتی انجام میشود.

نکات مهم در مورد سیستم های لوله کشی پنج لایه:

۱- رابطه بین سیستم لوله کشی پنج لایه و لوله کشی فلزی:

رابطه بین مهره و ماسوره پنج لایه با رزوه مقابل از واشر به داخل راه آب ۴۵ درجه قرار میگیرد. و اتصالات فلزی از این شرایط استفاده نمیشود.

به همین علت ارتباط مهره و ماسوره به رزوه اتصال انجام نمیگیرد و باید از تبدیله و یا مغذی برای مهره و ماسوره پنج لایه و رزوه سیستم فلزی استفاده کرد.

۲- از واشرهای متفرقه استفاده نکنید:

به خاطر اینکه واشر اتصالات پنج لایه طوری طراحی شده که مقاومت در سیستم های گرمایشی را دارد و اگر واشرها متفرقه باشند از بین میروند و دچار مشکل میشود.

واشرها را از نمایندگی شرکت های پنج لایه تهیه کنید و روی اتصال نصب کنید.

۳- در مصالح ساختمانی از لوله ها مراقبت کنید:

در زمان اجرا کردن لوله کشی ساختمان و غیره…. نکات زیر را رعایت کنید

– رول لوله ها مستقیم روی کف ساختمان در حال ساخت قرار نگیرد و زیر این لوله ها کارتن یا مقوا قرار دهید تا از آسیب جلوگیری و محافظت کند.

– در مسیر لوله کشی از مصالح ساختمانی و شی نوک تیز استفاده نکنید.

– بعد از اجرایی شدن مسیر لوله کشی از مهندس ناظر تاییدیه بگیرید و مسیر لوله ها را از ملات سبک بپوشانید و از آسیب جلو گیری کنید.

۴- از لوله ها در برابر نور خورشید محافظت کنید:

لوله های پلیمری از زمان تولید ،نگهداری، حمل و نقل و بهره برداری نباید در مقابل نور خورشید باشد و برای نصب عملیات لوله های پنج لایه در جای سر پوشیده وعایق بدون نور خورشید انجام شود.

۵- استفاده از فوم در برابر نور خورشید:

کارکنان باید دقت کنند که فوم نباید به مدت طولانی در معرض نور آفتاب قرار بگیرد و باید از عایقی برای محافظت در برابر نور خورشید استفاده کرد.

۶- بر روی لوله های نصب شده فشاری نباشد:

به هیچ وجه وزن اضافی روی لوله های نصب شده سیستم لوله کشی پنج لایه قرار ندهید. مانند قرار گرفتن وزن شیرآلات بهداشتی ، وزن شیرهای اصلی و فرعی ساختمان، روی لوله ها را رعایت کنید.

در این مورد باید از صفحات مخصوص نصب جهت حمل وزن استفاده کرد.

۷- در سیستم تو کار از مسیر افقی روی دیوار انجام ندهید:

به هیچ وجه به انتخاب مسیر افقی در سیستم لوله کشی لوله پنج لایه انجام ندهید. باید لوله مسیر افقی را در کف طی کنید و دقیقا زیر شیر آلات ساختمانی قرار گیرد تا اتصالات نصب شده در دیوار انجام شود

۸- انتخاب یک مسیر درست از سقف کاذب به سیستم بهداشتی:

در نصب لوله کشی سقف کاذب هنگام ورود لوله پنج لایه به سیستم بهداشتی باید از محل بین دو دیوار به صورت مسیر عمودی انجام شود.

چرا که هیچ احتمالی برای نصب وسایل تزیینی در کنج دیوار وجود ندارد و در صورت نصب وسایل در سایر جاهای دیوار آسیبی به لوله های دفن شده در کنج دیوار وارد نمی شود.

۹- ارتباط بین لوله پلیمری و لوله آبگرمگن:

اتصال لوله پنج لایه مستقیم به خروجی آبگرمکن مجاز نیست و باید از ۴۶ سانتیمتر لوله فلزی به خروجی آبگرمکن متصل کرد و لوله پنج لایه را به انتهای لوله فلزی وصل کرد.

قابل ذکر است در صورت استفاده از پکیج های جدید به لوله فلزی نیازی نیست چون این پکیج ها لوله ها را در خود پکیج جای گذاری شده است.

۱۰- مراقبت از لوله های دفن نشده در زمستان

وظایف لوله کش در هنگام اجرای سیستم لوله کشی در فصل سرما مراقبت از لوله های نپوشیده مصالح در مقابل یخ‌زدگی و ترکیدگی احتمالی است.

لوله کش باید پس از اجرای سیستم لوله کشی و انجام تست، آب کل سیستم را تخلیه نماید و یا جهت انجام تست از آب نمک با غلظت معین استفاده شود تا در صورتیکه آب در قسمت هایی از لوله باقی ماند امکان یخ‌زدگی آن کمتر شود.

لازم به ذکر است هنگام نصب تجهیزات و شیرآلات آب نمک را از سیستم خارج کنید. برای ساخت محلول آب نمک باید از نسبت وزنی استفاده کنید.

بطور مثال: برای ساخت محلول ۲۳% باید ۲۳۰ گرم نمک را در یک لیتر آب حل کنید.

سایت پرتقال برای ارائه خدمات لوله کشی آب و فاضلاب و ساختمان در استان تهران و البرز و ساختمان های بزرگ و کوچک و در طرحهای نیمه کاره توسط کادر مجرب و با تجربه که حدود ۲۰ سال سابقه فعالیت دارند انجام می دهد.

برای عقد قرارداد با سایت پرتقال جهت دریافت خدمات اجرای لوله کشی های مختلف ساختمان ها – مجتمع ها – رستوران و هتل ها – کارخانجات صنعتی بزرگ و کوچک می توانید با بخش پشتیبانی سایت پرتقال تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *