لوله استیل و انواع آن در صنایع لوله کشی ساختمان

لوله استیل چند نوع دارد؟ آنها را بشناسیم

در جامعه ما با افزایش جمعیت و به وجود آمدن تولیدات مختلف بشری در کل کره ی زمین مسئله ای را در صنعت و زندگی افراد برای انتقال صنایع و تولیدات بشری ایجاد می کند. ساخت لوله ها این مشکل را حل کرد و جواب مناسبی برای نیاز افراد بود و روز به روز به ساخت منابع جدید تر و با کارایی بهتر تولید می شود که لوله استیل متداول ترین صنعت در ایران می باشد و به بررسی این نوع لوله ها می پردازیم.

لوله استیل چیست؟

لوله استیل همانطور که از اسم آن پیداست از جنس استیل است و ویژگی های آلیاژ را دارد و در صنایع مختلف کاربرد دارد. لوله استیل در دو مدل وجود دارد: لوله استیل درز دار و لوله استیل بدو درز تولید می شود.

به دلیل وجود کربن در ساختار این نوع لوله باعث مقاومت بالا در برابر خوردگی می شود لوله استیل بستگی به نوع آن دارد که در جاهایی مختلف استفاده می شود که در: سیستم آبرسانی و تصفیه فاضلاب و تصفیه آب، پالایشگاه نفت و گاز ، سیستم انتقال نفت و گاز و در قسمت های مختلف تولیدات دارو ، تولید مواد غذایی ، تولید انواع مواد شیمیایی ، صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع لولها دارای ضخامت ۴/۰ تا ۲ میلی متر در شاخه های ۶ متری تولید می شود.

سایت پرتقال با داشتن بهترین سرویسکاران و افراد تحصیلکرده آماده انجام خدمات نقشه و اجرای لوله کشی ساخمان می باشد. برای دریافت این خدمات می توانید با واحد پشتیبانی تماس بگیرید.

لوله استیل و نحوه نام گذاری آن :

درباره نام گذاری لوله استیل می توتن گفت یک متخصص در کشور آمریکا وجود دارد به نام (a l s l) که برای بار اول این لوله استلنس استیل نام گرفت و در نتیجه با نظرات گروهی اسم آن لوله استیل نام گرفت. که به آن استیل ۳۱۶ و استیل ۳۰۴ گفته می شود.

کاربرد لوله های استیل ۳۱۶ و لوله ۳۰۴:

لوله استیل ۳۱۶ در صنایعی مثل بخش نمونه گیری کاربرد دارد و لوله ۳۰۴ در صنایع مختلف استفاده می شود در قسمت گرفتگی سختی آب و فشرده سازی هوا کاربرد دارد.

لوله استیل به دو روش تولید می شود که در بالا ذکر کردیم :

  • • لوله ی استیل بدون درز
  • • لوله ی استیل درز دار

لوله استیل بدون درز:

این نوع لوله ها بدون درز ساخته می شوند که از حرکت استیل حرارت دیده روی یک جسم استوانه ای سخت قرار گرفته در ابتدا حرارت داده می شود و سپس تحت فشار قرار می گیرد و در نتیجه یک لوله توخالی تولید می شود.

این لوله یک لوله بدون درز و صاف یکنواخت بدون هیچ اتصال اضافی تولید می شود. این محصول گران تر از لوله های جوش آماده شده است اما همچنان لوله استیل بدون درز قابل اطمینان تر است و می تواند با قدرت بیشتری در بازار فولاد حضور پیدا کند.

لوله استیل درز دار:

لوله های درز دار یا همان لوله استیل جوش داده شده از ورق های استیل ساخته می شوند که در موقع تولید در حال چرخش هستند و سپس در طول مراحل طی شده جوش داده می شود.

این فرآیند شمال محصولی است که یک جوش در کل آن وجود دارد لوله استیل جوش داده شده ارزان تر از لوله بدون درز است. اما ویژگی های فیزیکی شبیه به آن را نشان نمی دهد و بیشتر در جاهای فشار پایین و یا نیاز های کم بار استفاده می شود کاربرد دارد.

مشخصات فنی لوله استلنس استیل:

به دلیل پرکاربرد بودن و محبوبیت لوله های استیل می توان به داشتن مقاومت بسیار بالا در برابر زنگ زدگی و خوردگی اشاره کرد.

کروم استفاده شده در لوله باعث مقاومت در برابر خوردگی می شود و به طور مثال: ۵% کروم در آهن باعث مقاومت در برابر خوردگی را افزایش می دهد.

عنصر کروم با تشکیل یک لایه اکسید سطحی لایه های زیرین را از خوردگی حفظ می کند لوله استیل با داشتن ۱۲% کروم خاصیت ضد زنگ پیدا کرده است.

لوله استیل نسوز:

لوله های استیل نسوز در رده لوله های نیکل ، کروم قرار دارد این فولاد با توجه به زیاد بودن عناصر ارزشمند و مهم نیکل و کروم می تواند حرارت بالایی را در سازه های صنعتی تحمل نماید این فولاد در مقطع لوله ، جهت صنایع پتروشیمی ، صنایع فولاد سازی و صنعتی که حرارت آن ها بیش از ۷۰۰ درجه سانتی گراد تست شده و کاربرد دارد.

لوله پروفیل استیل:

این لوله پروفیل استیل که بخشی از آن وادراتی از شرکت برند مطرح کشور خارجی چین می باشد و بخش دیگر آن تولیدی شرکت ایران نیز می باشد.

کیفیت و تولید این نوع لوله ها بسیار بالا بوده و نرمی کشش این محصول به علت استفاده از ورق های با کیفیت و تولید برندهای تایوانی از نمونه وارداتی که چین هستند بهتر است. سایز لوله پروفیل های عرضه شده بسیار متنوع بوده و از لوله های با قطر و ضخامت سبک تا سنگین تولید می شود.

آیا لوله های استیل جذب آهن ربا می شوند؟

لوله های استیل سری ۳۰۰ که دارای نیکل هستند جذب آهن ربا نمی شوند در صورتی که سری ۴۰۰ که دارای نیکل نبوده و فقط کروم دارند جذب آهنربا می شوند.

لوله استیل از نوع ۳۱۶ نشانه چیست؟ بیانگر آن است که مقدار کربن آلیاژ کمتر از ۰۳/۰% کاهش پیدا کرده است این مقدار کم کربن باعث می شود بعد از عملیات جوشکاری همچنان لایه اکسید محافظتی روی سطح حضور داشته باشد.

آیا استیلن استیل قابل بازیافت است؟

استیلنس استیل ۱۰۰% قابل بازیافت است. استیل ضایعات ذوب شده را دوباره قالب گیری می شود بین ۶۵ تا ۸۰ درصد از تولید استیلن استیل به روش بازیافت ضایعات صورت می گیرد.

آیا لوله استیل می تواند در دمای بالا یا پایین کار کند؟ بله لوله استیل مقاومت بسیار خوبی در برابر دماهای بسیار بالا تا (۱۰۰۰ درجه سانتی گراد ) و بسیار پایین تا (-۲۰۰ درجه سانت گراد ) دارد.

خرید و فروش لوله استیل:

در هنگام خرید لوله های استیل باید به یادداشت که ویژگی های آن مثل فشار داخلی ، قطر لوله ، ضریب جوشکاری ، جنس لوله و درصد آلیاژ، مقاومت و ضخامت آن است که درصد هر کدام از این ویژگی ها می توان روی نوع مصرف آن تاثیر داشت در ایران برند های مختلفی از جمله: ایرانی ، اروپایی ، تایوانی این محصول وجود دارد.

خریداران می توانند بر اساس قیمت و مصرف خود برند مورد نظر خود را انتخاب کنند. خرید لوله بر اساس نوع لوله ، سایز و ضخامت مورد مصرف در بازار می توانند با قیمت های مختلفی خریداری کرد.

قیمت لوله های استیل:

قیمت لوله استیل بر اساس کیفیت ، نوع لوله ، درصد کربن و آلیاژ به کار رفته در آن متفاوت است. عواملی مثل درز دار بودن و بدون درز دار نبودن لوله نمره ، سایز به اینچ و طول آن در قیمت لوله استیل تاثیر گذاراست هر چه نمره لوله بیشتر شود قیمت لوله استیل هم بالاتر می رود مثل قیمت لوله استیل ۱ یا ۲ یا ۴ با هم متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *